Wszystkim zapewne znana jest Piramida Zdrowego Żywienia. Są to oficjalne, przedstawione w formie graficznej zalecenia IŻŻ (Instytutu żywności i żywienia) dotyczące zdrowego odżywiania.
Według mnie piramida ma jedną podstawową wadę: JEST DLA LUDZI ZDROWYCH. Oczywiście warto jej przestrzegać, ale właśnie wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi, nie mamy żadnych chorób, nie jesteśmy otyli czy nie mamy nadwagi. W pozostałych przypadkach piramida nie ma zastosowania, ponieważ proporcje poszczególnych produktów muszą się zmienić, aby nowe zasady służyły zdrowiu. Niestety, w większości przypadków, kiedy na przykład oprzemy dietę diabetyka czy osoby z insulinoopornością na zalecanej przez piramidę ilości węglowodanów, nie będzie efektów odchudzania czy poprawy wyników badań. W diecie alergika, osoby z chorą tarczycą, z nietolerancjami pokarmowymi, z chorą wątrobą, zbyt wysokim cholesterolem itd. niektóre zalecane produkty nie powinny w ogóle wystąpić, a inne będą w zupełnie innych proporcjach.
Dlatego edukując Was, wolimy posługiwać się powyższym Talerzem Zdrowego Odżywiania, zamiast Piramidą. Oznacza to, że posiłki każdego z nas powinny opierać się na pokazanych na talerzu proporcjach:
- połowa talerza to warzywa,
- ¼ dodatek węglowodanów i
- ¼ składnik białkowy.
! Proporcje dotyczą każdego posiłku, nie tylko obiadu !
Spaghetti czy burger, nie muszą być niezdrowym posiłkiem, wystarczy zachować zdrowe proporcje: spaghetti oprzeć na warzywach z dodatkiem białka i makaronu (a nie jak zazwyczaj na makaronie z dodatkiem mięsa i minimalnym warzyw), a do burgera zamiast majonezu użyć domowego sosu jogurtowego i obok postawić michę sałatki.
Zdrowe jedzenie nie musi być nudne i bez smaku. Przygotowując każdy posiłek, trzymaj się zasad zdrowego talerza, a z pewnością poprawią się wyniki Twoich badań. Będąc na diecie nie będziesz czuć głodu, ponieważ dostarczana ilość warzyw zapełni żołądek i pozwoli wytrzymać 3-4 h do następnego posiłku. Nie będziesz musiał/musiała liczyć kalorii, a jeśli masz nadprogramowe kilogramy, Twoja waga zapewne zacznie spadać. Do tego pij codziennie dużo wody i rusz się, czyli nie siedź tylko przed komputerem czy na kanapie.
PAMIĘTAJ! Zastosowanie Zdrowego talerza to połowa sukcesu zdrowego odżywiania i odchudzania 🙂
Mgr Dietetyk kliniczny, Psycholog
Malwina Umiastowska
Powyżej wymienione zasady, nie stanowią porady lekarskiej ani nie mogą jej zastąpić. Dodatkowo, każdorazowo, zalecenia żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i jego trybu życia. Merytoryczna zawartość wpisu zawiera wiedzę aktualną na dzień jego publikacji. W związku z dynamicznymi zmianami w zakresie wyników badań naukowych, zalecenia mogą ulec zmianie.